Zgodnie z definicją mapa do celów projektowych to opracowanie kartograficzne. Wykonuje się je z wykorzystaniem wyników pomiarów geodezyjnych i materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Warto wiedzieć, że jej sporządzenie powinno być poprzedzone wizytą geodety w terenie. Porównuje on wówczas treść mapy z urzędu z sytuacją w terenie. Następnie pomiarowi podlegają obiekty, których brakuje na mapie a wykreśleniu z mapy podlegają obiekty, których nie ma w terenie.
Często, zwłaszcza w terenach inwestycyjnych dynamika zmian w przestrzeni, która nas otacza jest bardzo duża. Zatem jak długo ważna jest mapa do celów projektowych? Przepisy prawa nie regulują wprost terminu ważności mapy do celów projektowych. Warunkiem jest aktualność jej treści ze stanem faktycznym w terenie. Krótko mówiąc mapa do celów projektowych jest ważna dopóki jest aktualna. W przypadku pojawienia się rozbieżności należy zlecić geodecie opracowanie nowej mapy do celów projektowych. Sytuacja taka może nastąpić gdy po jej sporządzeniu powstanie na przykład budynek na sąsiedniej działce. Jeśli masz jakieś wątpliwości, lub potrzebujesz nowej mapy do celów projektowych odwiedź zakładkę kontak i zadzwoń, lub napisz a ja wyjaśnię Ci jak długo ważna jest mapa do celów projektowych.
Na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Na przykład na to, że sąsiad właśnie rozpoczął budowę domu na sąsiedniej działce a budowa przyłącz kanalizacji zakończy się dopiero za jakiś czas. Możemy jednak pewne działania przewidywać, bądź też po prostu brać je pod uwagę jeśli o nich wiemy. Najkorzystniej jest sporządzić mapę do celów projektowych, po zakończeniu pewnych etapów budów, rozbiórek itp. w terenie. Wtedy taka mapa będzie pozostawać dłużej aktualna. W przyszłości może okazać się to ważne, gdy na przykład musimy sporządzić projekt budowy domu od nowa, bądź sporządzić inny projekt, na przykład dotyczący instalacji gazowej. Wówczas będziemy mogli skorzystać z mapy, która już mamy.
Nie wszyscy wiedzą, że w niektórych przypadkach w ramach sporządzenia mapy do celów projektowych koniecznym jest ustalenie przebiegu granic działki ewidencyjnej w terenie. Polega to między innymi na wyznaczeniu jej granic za pomocą na przykład kołków drewnianych. Jeśli planujesz budowę domu jednocześnie chcąc wybudować także ogrodzenie, dowiedz się od geodety czy przy sporządzaniu mapy do celów projektowych koniecznym będzie wyznaczenie działki w terenie. Nie będziesz wtedy musiał zlecać tego w ramach oddzielnej pracy co pozwoli ci zaoszczędzić czas i pieniądze.